Panowanie Wizymira (po 604 n.e.) i wojny Państwa Polan z Duńczykami
Wyzimir (po 604 r.) |
Wizymir (Wissimir) był władcą Państwa Polan (protoplasty Polski) z rodu Lechitów, panujący po 604 roku n.e. Wedle różnych podań, jest albo synem, albo wnukiem legendarnego władcy Polski, Lecha. Znany jest ze swoich walk z Duńczykami. Według historii przytoczonej przez Marcina Bielskiego,
"Wizymir był bezlitosny dla Duńczyków, o których ziemie chciał powiększyć swoje państwo aż do Bałtyku. Udało mu się to i odebrał im wyspy – m.in. Rugię oraz Fionię. Następnie miał rozgromić wojów duńskiego króla Sywarda, po czym zostawić Duńczykom ledwie mały kawałek podbitego królestwa, a Syward został zobowiązany regularnie składać mu hołd. Dla przypieczętowania układu Wizymir zabrał na swój dwór dzieci króla duńskiego – syna Jameryka oraz jego dwie córki, które uczynił swoimi nałożnicami. Gdy Syward umarł, syn jego uciekł z niewoli, aby objąć tron duński. Jako władca zaprzestał składania hołdu Wizymirowi, czym spowodował kolejną wyprawę tego ostatniego na Danię."[1]
Jako najbardziej znany z kronikarzy popularnej historiografii polskiej Wizymira opisał Wincenty Kadłubek w kronice o historiach walk Polaków z Duńczykami. Wedle niej walki rozpoczęli Polacy, powodem była zaś chęć wypróbowania swej dzielności. Polacy mieli najpierw w bitwach morskich wytępić "potężne zastępy" Duńczyków, po czym podejść do "samego środka wysp" i poddać sobie całą szlachtę, a króla duńskiego - Kanuta - wtrącić do więzienia. Polacy mieli dać Duńczykom do wyboru sposób w jaki chcą zostać zniewoleni: mieli albo płacić daninę, albo upodobnić się do niewiast i w ten sposób jeszcze bardziej pomnożyć swą hańbę. Duńczycy podobnież nie mogli się zdecydować którą karę wybierają, toteż Polacy nałożyli na nich obie z nich.
źródło: wikipedia |
Marcin Bielski, w swej Kronice Polskiej piał, że Wizymir był wnukiem Lecha, i synem Lecha II, władcy który miał rozporządzać Polską po Lechu I, fundatorze państwa Polskiego. To właśnie podczas panowania Lecha II miała zacząć się wojna z Duńczykami. Mieszkańcy Pomorza często byli napadani przez duńskich piratów, toteż mieli oni wyruszyć na wojnę z nimi. Część wydarzeń przypisywanych przez Wincentego Kadłubka Wizymirowi jest przez Kronikę Polską przypisywane jego ojcu, Lechowi II. Według Bielskiego informacje o Wizymirze znajdowały się w kronice duńskiej, gdzie opisany był jako Wismer.
Wedle "Kroniki Polskiej" Wizymir miał wybudować potężną flotę i ruszyć nią na Duńczyków. Następnie odbyła się bitwa na wodzie którą zwyciężyli Polanie, Duńczycy zaś uciekli, jako iż mieli lekkie łodzie, triremy. Polanie jednak zaczęli ich gonić, a następnie zaczęli przejmować duńskie nadmorskie osady, z których wiele, widząc potęgę Polan poddawało się. Następnie król duński, Sywardes miał ponownie zebrać się z armią, lecz po raz kolejny został pokonany i zbiegł. Do niewoli dostał się zaś jego syn Jameryk i dwie córki władcy. Władca duński miał w zamian za spokój złożyć hołd Wizymirowi, a ten jako miłosierny pan miał zwrócić mu to co zabrał (poza dziećmi), zostawiając sobie jedynie brzegi morskie, i budując tam grody.
Król duński miał płacić Wizymirowi trybut, zaś pod zakład Polanie trzymali jego syna Jameryka, toteż Sywardus skłonny był trybut. Następnie król duński miał ponownie ruszyć przeciwko Polanom, tym razem ze Szwedami. Zaś jego syn miał zbiec z więzienia, w przyszłości miał jednak płacić Polakom trybut. Informacje na te tematy Bielski miał czerpać z kronik duńskich i szwedzkich.
Kolejnym potencjalnym źródłem informacji na temat tego władcy jest napisana przez anonimowego autora "Kronika Wielkopolska". Opisuje ona 20 synów Lestka III, wśród których był Wizymir. Każdy z synów miał dostać gród nazwany od swego imienia. Pewien książę o imieniu Wyszomir (oryg. Wyssimirus) miał założyć gród nad "Morzem Północnym" zwący się od jego imienia Wyszomierz (oryg. Wyszimiria), dzisiejszy Wismar. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tradycją Lestek III miał władać znacznie później niż Wizymir.
Opr. Dawid Kopyść, na podst. Wikipedii i pracy M. Bielskiego "Kronika Polski" [1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Wizymir
Komentarze
Prześlij komentarz