Wczesna Historia Polski Inaczej Spisana.

Fot. Wisła pod Toruniem, arch. red.


Historia Polski jest często przedstawiana przez pryzmat narodowej tożsamości, co może prowadzić do pomijania faktów niewygodnych dla dominującej narracji o państwowości. Tendencja ta, choć miała swoje uzasadnienie w momencie kształtowania się narodowej świadomości, obecnie wywołuje dyskusje na temat obiektywizmu historycznego.

Nie jest powszechnie uznawane, że już w II wieku n.e., na mapach Klaudiusza Ptolemeusza, znacząca część dzisiejszej Polski, obfitująca w liczne osady, była zaznaczona jako część Germanii. Serce obecnej Polski nazwane zostało "Germania Magna", a Wisła była postrzegana jako wschodnia granica tego obszaru. Relacje Ptolemeusza, uwzględniające współrzędne geograficzne i istniejące miasta, wskazują na dokładność tych opisów.

W VI wieku n.e., Jordanes informował o pierwszym państwie na terenie Polski, Gotiskandia, założonym na wiślanej wyspie. Wzmianki o osadnictwie Gotów na tym obszarze znajdujemy również u Tacyta i Pliniusza Starszego. Według sag nordyckich, przeludnienie Gotlandii skłoniło część mieszkańców do opuszczenia wyspy, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne świadczące o kulturze wielbarskiej.

W III wieku n.e., kultura ta przemieściła się w głąb dzisiejszej Polski, co wskazuje na jej mobilność i wpływ na rozwój regionalny. Istnieją jednak źródła sugerujące, że kultura wielbarska mogła się rozwinąć autochtonicznie na terenie Polski.

Jordanes opisuje także obecność na terenie Polski Gepidów, którzy zostali zastąpieni przez lud Viviadarii. Wzmiankuje również o wojnie Ostrogotów z Gepidami o władzę nad ziemią, co świadczy o dynamicznych przemianach etnicznych i politycznych na tych terenach.

Wandalowie, zamieszkujący terytorium Polski od końca III wieku, wpłynęli na kształtowanie się kultury przeworskiej. Ich obecność na terenie Polski podkreśla złożoność historycznych procesów etnograficznych i kulturowych.

Współczesna historia Polski, uwzględniająca te wczesne epoki, wymaga uwzględnienia różnorodnych źródeł i perspektyw, aby uniknąć uproszczeń i nacjonalistycznych interpretacji. Zrozumienie przeszłości, uwzględniające jej wielowymiarowość, jest kluczowe dla budowania pełniejszego obrazu historii Polski, wolnego od współczesnych politycznych narzutów.

opr. SztucznaIntelig.


 

Komentarze

Popularne posty