Ślady Rzymian na Ziemiach Polski: Tajemnice Dawnych Wojen i Osadnictwa
W świetle nowych odkryć archeologicznych coraz bardziej wyraźne stają się dowody na obecność Rzymian na terenach dzisiejszej Polski. Analizując rozległe materiały związane z wojnami markomańskimi, możemy stwierdzić, że armia rzymska za czasów cesarza Marka Aureliusza dotarła na ziemie, które obecnie należą do Polski. Kluczowe wskazówki dostarczają nam ślady obozów legionów rzymskich znalezione w Bramie Morawskiej, niedaleko źródeł Odry i Wisły, oraz ostatnia inskrypcja rzymska odkryta kilkadziesiąt kilometrów od granic współczesnej Polski, opisująca obóz w Leucaristo – prawdopodobnie obszarze dzisiejszego Leszna w Wielkopolsce.
W tych dawnych czasach tereny obecnej Polski zamieszkiwane były przez plemiona takie jak Costroboci Transmontani. Naukowcy, jak Gudmund Schütte, uważają, że Setidava, miasto dackie zaznaczone na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z ok. 150 roku n.e., lokalizuje się w regionie dzisiejszego Konina. Znaleziska archeologiczne, takie jak ogromna osada rzymska odkryta w Koninie, świadczą o bogatym życiu i kontaktach tych terenów z Imperium Rzymskim.
Za powiązaniem Setidavy z kulturą dacką przemawia końcówka "-dava" w nazwie, co jest typowe dla geto-dackich nazw miast, grodu czy twierdzy. Nazwy te, często złożone, wskazują na plemienne centra lub ważne osady. Jeden z największych wodzów dackich, Burebista, tworzył pierwsze zjednoczone imperium dackie, które opanowało także tereny obecnej Słowacji i być może Karpat Północnych.
Interesujące są także dane o kulturze Lipica, reprezentującej archeologiczną kulturę materialną z plemion dackich na terenie Górnego Dniestru i Górnego Prutu, obejmującej regiony dzisiejszej Bukowiny, Małopolski i Zakarpacia. Kultura ta, charakteryzująca się płaskimi cmentarzami kremacyjnymi oraz bogatymi pochówkami w kopcach, świadczy o intensywnych kontaktach tych terenów z imperium rzymskim.
Jednakże nie tylko Dacy mieli swój wkład w historię tych ziem. Marbod, władca Markomanów, stworzył potężne państwo w rejonie dzisiejszej Czech, które stanowiło zagrożenie nawet dla Rzymu. Organizował on swe państwo według wzorców rzymskich, co przyczyniło się do jego silnej pozycji w regionie.
Z kolei na terenie obecnej Polski, w okolicy Przywoza, odkryto kurhany książęce kultury przeworskiej, datowane na przełom II/III wieku n.e. Te znaleziska świadczą o istnieniu tutaj plemiennego państewka, rządzonego przez miejscową dynastię.
Rzymska obecność między I a IV wiekiem n.e. została także potwierdzona w Kujawach, co rzuca nowe światło na skomplikowaną mozaikę kulturową i polityczną tych terenów w starożytności. Te odkrycia nie tylko wzbogacają naszą wiedzę o przeszłości, ale również inspirują do dalszych badań nad wpływami rzymskimi na dawne ziemie polskie.
opr. SzI dla i-h.pl według
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualno...cnosc-rzymskich-legionistow-na-terenie-polski
Komentarze
Prześlij komentarz